#zgłębiającJanaPawłaII W moim zgłębianiu dźwiękowych materiałów…
zgłębiającJanaPawłaII
W moim zgłębianiu dźwiękowych materiałów źródłowych papieskich wizyt w Polsce, słuchałem dziś w drodze na północ Irlandii ponad godzinnego wystąpienia Jana Pawła II podczas konferencji episkopatu na Jasnej Górze. Bardzo inspirujące myśli papieża, do dziś aktualne.
Np. kiedy mówił o dialogu przyznał, że obecnie (a jestem skłonny założyć, że przez 35 lat sytuacja się tylko nasiliła) wchodzi się w dialog z poczuciem kompleksu, bez wyrazistego pokazania siebie kim jestem, ja chcę być i kim ja chcę pozostać. Trzeba to usłyszeć z jaką stanowczością mówił o tym.
Rozwinął ten wątek, zresztą w obie strony, mówiąc o Kościele żyjącym kompleksami, dotykał i progresizmu i silnego integryzmu ( szczególnie w wydaniu, uwaga: lefebriańskim - bardzo ładny termin, lepszy od "lefebrystów").
Z tych nieformalnych wystąpień papieża pokazuje mi się pewien głębszy obraz, który dotąd był mi nieznany, bo znałem go głównie z tych bardzo publicznych wystąpień.
Można sobie samemu posłuchać, plik ten kosztuje tylko złotówkę: